Balony z helem to fantastyczna dekoracja, która pasuje właściwie na każde przyjęcie, niezależnie od okazji. Kupując balony z helem często pojawia się pytanie, jak długo będą się unosić. Wszystko zależy od rodzaju balonów, ale też od tego, jak będziemy się z nimi obchodzić.
Rodzaje balonów z helem
Czas unoszenia się balonu wypełnionego helem zależy przede wszystkim od tego z jakiego materiału jest wykonany balon. Możemy wyróżnić dwa rodzaje balonów, które da się napełnić helem: foliowe oraz lateksowe (gumowe). Balony foliowe napełnione helem ładnie wyglądają przez około 5-7 dni. Później robią się coraz bardziej miękkie, ale nadal się unoszą. Tak naprawdę to czy balony foliowe będą dobrze wyglądać oraz jak długo będą się unosić zależy głównie od wielkości oraz tego jak będziemy je traktować – niektóre balony w odpowiednich warunkach są w stanie przetrwać nawet miesiąc. Z kolei balony lateksowe napełnione helem unoszą się przez kilka do kilkunastu godzin (najczęściej do 12 godzin), dlatego należy je napełnić maksymalnie na kilka godzin przed wydarzeniem. Dzień przed wydarzeniem można napełnić tylko balony foliowe. Balony lateksowe można napełnić wcześniej, tylko jeśli zostaną uszczelnione specjalnym żelem do balonów (po użyciu żelu balony będą się unosić przez 7-10 dni). Co jeszcze można zrobić, aby wydłużyć efekt unoszenia? Zarówno w przypadku balonów foliowych jak i lateksowych, nie bez znaczenia jest to, jak będziemy się z nimi obchodzić. Balony napełnione helem są wrażliwe na temperaturę w jakiej są przechowywane, warunki atmosferyczne oraz sposób użytkowania.
Temperatura podczas przechowywania
Balony należy przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w pomieszczeniach mieszkalnych. Przechowywanie balonów na zewnątrz bądź w pomieszczeniach mocno nagrzanych, chłodnych czy wilgotnych, może mieć negatywny wpływ na tego typu dekorację. Nie należy też przechowywać czy zawieszać balonów bezpośrednio przy włączonym grzejniku.
Warunki atmosferyczne
Trzeba wziąć pod uwagę, że w okresie letnim, zwłaszcza podczas upałów, balony unoszą się krócej. Balony foliowe są szczególnie wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury. W niskiej temperaturze objętość gazu ulega zmniejszeniu i balon wydaje się niedopompowany. Natomiast pod wpływem wysokiej temperatury hel się rozpręża i znacząco wpływa to na czas unoszenia się oraz ogólny stan balona. W niektórych sytuacjach balon może nawet pęknąć. Należy także unikać intensywnej ekspozycji na słońce. Słońce wpływa na szybsze ulatnianie się helu, jak również na zmianę koloru i wyglądu balonów – w tym tych przezroczystych.
Sposób użytkowania
Balony, które są używane do zabawy, unoszą się krócej. Przytulanie, ściskanie, granie czy nawet bieganie z balonem może doprowadzić do znacznie szybszego ulotnienia się helu, albo do mikrouszkodzeń struktury balona, przez które gaz będzie uciekał.
Decydując się na dekorację z balonami napełnionymi helem warto wiedzieć, jakie balony wybrać zależnie od rozplanowania w czasie przygotowań do przyjęcia, jak również na co zwrócić uwagę i czego unikać. Powyższe wskazówki pozwolą cieszyć się tą piękną dekoracją tak długo, jak maksymalnie jest to możliwe. Ponadto niezmiernie istotna jest jakość i właściwe przechowywanie balonów przez sprzedawcę, dlatego warto kupować balony tylko z pewnego źródła.